اندیشه شاعران پارسی زبان، انسان ساز و فرهنگ ساز است

English

۱۴ تیر ۱۴۰۲ | کد خبر : 526

اندیشه شاعران پارسی زبان، انسان ساز و فرهنگ ساز است

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در دومین جشنواره ملی «آیین سخن» گفت:

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در دومین جشنواره ملی «آیین سخن» گفت:
اندیشه شاعران پارسی زبان، انسان ساز و فرهنگ ساز است

دومین جشنواره ملی «آیین سخن» ویژه توسعه و ترویج زبان و ادبیات فارسی به همت رادیو ایران و با همکاری شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدای رسانه ملی، با حضور جمع زیادی از استاد و پژوهشگران، هنرمندان و مدیران ارشد فرهنگی و هنری کشور در استودیوی شماره 1 رادیو ایران برگزار شد.
محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این آیین گفت: خداوند منان را سپاسگذاریم که زبان و ادب فارسی بیش از هر دوره دیگر مورد توجه جدی قرار گرفته است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در این راستا ۱۲ دستگاه در این جلسات حاضر شدند و در پی آن، نشست های مختلفی تشکیل و مصوباتِ تخصصی مرتبط تصویب گردید.
وی اضافه کرد: وقتی بحث بزرگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی ششم پیش آمد که دولت سیزدهم با مسئولیت جناب آقای دکتر اسماعیلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگداشت این حکیم را با جدیت پیگیری نمودند و خوشبختانه در این جهت، فعالیت های گسترده ای در سطوح ملی و بین المللی به منصه ظهور رسید.
او تصریح کرد:رسانه ملی خاصه دو شبکه رادیویی ایران و فرهنگ همکاری ویژه ای با ستاد ملی بزرگداشت حکیم نظامی داشتند که این فعالیت و همکاری همچنان ادامه دارد.
شالویی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت استمرار فعالیت جشنواره ملی «آیین سخن» گفت: شایسته است که با پایان هردوره از جشنواره، فعالیت ها پایان نیابد و اقدامات دبیرخانه و همکاران این جشنواره به صورت مستمر ادامه پیدا کند. چرا که کار و فعالیت در حوزه زبان و ادب فارسی پایان ناپذیر است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند ترویج و توسعه زبان فارسی هستیم، زیرا این زبان به مثابه شناسنامه هویتی ما ایرانیان است و همه جهانیان ما را به زبان شیرین پارسی   می شناسند.
او اضافه کرد: اگرچه واژگان بیگانه به ما هجوم آورده اند، با این حال امید می رود که واژه سازی های جدید و عنایت بیشتر به واژگان قله های زبان و ادب فارسی از جمله سعدی ، حافظ ، مولانا و حکیم نظامی، زبان، ادب و تمدن ایرانی و اسلامی ما را به خوبی محافظت و حراست نماید.
شالویی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: فعالیت های ستاد ملی بزرگداشت حکیم نظامی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین امسال ستاد ملی جشن حافظ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی فعالیت خود را آغاز می کند تا شعر و اندیشه این شاعر بزرگ ایرانی بیش از پیش در ایران و جهان مطمح نظر علاقه مندان به زبان و ادب فارسی قرار گیرد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید کرد: امروز توجه به شعر و اندیشه حکیمان و شاعران گرانمایه ای چون حافظ شیرازی بیش از گذشته ضرورت و اهمیت دارد چرا که اندیشه این بزرگان، انسان ساز و فرهنگ ساز است.
زبان فارسی؛ از ارکان اصلی هویت ایرانیان
غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز دراین آیین ضمن قدردانی از اهتمام و توجه رسانه ملی به پاسداشت زبان فارس خاطرنشان كرد: زبان فارسی یكی از اركان اصلی هویت ما ایرانیان است، ایران را به زبان فارسی می شناسند . كشور ما با تاریخ دیریه خود از وقتی كه بوده با زبان فارسی بوده است. این زبان شناسنامه ملت ایران و سرمایه بزرگ ماست.
او با تأكید بر اینكه زبان فارسی میراث گران سنگ ماست، افزود: زبان فارسی در واقع سپهر فرهنگی ما را       می سازد، زیست محیطِ فرهنگی و هویت فرهنگی ما با این زبان پیوند عمیق دارد. زبان فارسی است كه ما را به نیاكانمان در طول قرن های گذشته پیوند می زند و اگر زبان، عامل پیوند ما با گذشتگان نباشد، حافظه تاریخی خود را از دست خواهیم داد.
حداد عادل با بیان اینكه گسترش زبان فارسی در جهان به معنای گسترش هویت جهانی است، یادآور شد: هركجا زبان فارسی حضور یافته، ایران در آنجا حضور دارد. گسترش زبان فارسی در جهان به معنای گسترش هویت جهانی است. در روزگاری كه تحولات اجتماعی و سیاسی می تواند آسیب رسان زبان فارسی باشد این رسانه ها هستند که می توانند از زبان پارسی حفاظت نمایند.

زبان فارسی؛ عامل وحدت بخش کشورهای فارسی زبان
در ادامه مهدی آذرمكان  مدیر رادیو ایران با تأكید بر اینكه پاسداشت زبان و ادبیات فارسی موجب حفظ هویت ملی و فرهنگی ماست، گفت: ما باید این زبان را حفظ كنیم، زبان فارسی نه تنها وحدت‌بخش بین همه اقوام است، بلكه سبب نزدیكی كشورهای مختلف فارسی زبان شده است.  
او از استقبال چشمگیر از جشنواره«آیین سخن» خبر داد و افزود: توجه ویژه مردم و برنامه سازان به این جشنواره سبب افزایش دو برابری آثار شده است. حدود 1051 اثر رادیویی به دست ما رسید. از مجموع آثار رسیده، ۷۳۳ اثر را برنامه سازان رادیویی درباره زبان و ادبیات فارسی تولید كرده اند.  
آذرمكان خاطر نشان كرد: شبكه های صبا، فرهنگ و ایران در بخش های مختلف جشنواره بیشترین اثر را فرستاده اند، پس از آن شبكه های رادیویی تهران، معارف، گفت وگو، جوان، اقتصاد، سلامت، ورزش و قرآن قرار دارند.
گسترش جشنواره « آیین سخن» به جهان پارسی زبان
در پایان این مراسم نیز محمدجعفر محمدزاده رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی رسانه ملی با بیان اینكه جشنواره دوم آئین سخن، صورت تكامل یافته ای نسبت به دوره گذشته دارد، گفت: پیشنهاد می كنم این جشنواره كه از یك پویش آغاز و دومین دوره آن در سطح ملی برگزار شد، در دوره سوم فراتر از یك جشنواره ملی باشد و مجموعه ایران فرهنگی و پارسی گویان را در برگیرد.
در پایان این آیین از برگزیدگان دومین جشنواره ملی «آیین سخن» با حضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، معاون صدای رسانه ملی، مدیران رادیو ایران و فرهنگ و جمعی از پیشکسوتان رادیو، تقدیر به عمل آمد.

. . .

گالری

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.