بیست و سوم آبان ماه؛ سالروز درگذشت حسین محبوبی اردکانی

۲۳ آبان ۱۴۰۲ | کد خبر : 2214

بیست و سوم آبان ماه؛ سالروز درگذشت حسین محبوبی اردکانی


حسین محبوبی اردکانی از محقق برجسته تاریخ ایران بود. اثر مهم او کتاب تاریخ موسسات تمدنی جدید در ایران است که بارها به آن ارجاع شده و می‌شود. او در سال ۱۲۹۴ خورشیدی در اردکان متولد شد. پدرش آقا شیخ احمد نجل حاج ملاحسین (معروف به حاجی آخوند) فرزند حاج محمد علی فرزند حاج آقامحمد بود که همگی از علماء و بزرگان یزد بوده‌اند و در اردکان و یزد مرجعیت و حسن شهرت داشته‌اند.
تحصیلات ابتدایی و مقدماتی عربی را در محضر حاج شیخ محمد مدیر فرا گرفت و دوره متوسطه را در یزد و تحصیلات عالیه را در دانشسرای عالی و دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران به پایان رسانید و در سالهای پایانی عمرش به اخذ درجه دکتری تاریخ نائل آمد. مدت پنج سال ریاست دبیرستان ایرانشهر یزد را بر عهده داشت و سالها نیز دبیر آموزش و پرورش شهرستان قم بود. در سال ۱۳۴۳ از وزارت آموزش و پرورش به اداره کل انتشارات و روابط دانشگاهی تهران انتقال یافت و به سمت معاون آن اداره کل مشغول به کار شد. در طول سالهای خدمت در دانشگاه مدتی نیز در رشته تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مؤسسه تحقیقات و مطالعات علوم اجتماعی به تدریس پرداخت.
وی در طول سال های خدمت در دانشگاه مدتی نیز در رشته تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مؤسسه تحقیقات و مطالعات علوم اجتماعی به تدریس پرداخت.
ترجمه الابنیه عن حقایق الادویه، تاریخ تحول دانشگاه تهران و موسسات عالی آموزش ایران، راهنمای سال ۴۴–۱۳۳۵ دانشگاه تهران، راهنمای سال ۴۶–۱۳۴۵ دانشگاه تهران، راهنمای سال ۱۳۴۷ دانشگاه تهران، رباعیات منسوب به خیام ،احوال و آثار خوشنویسان و... از جمله آثار اوست.
این پژوهشگر فقید در ۲۳ آبانماه ۱۳۵۶ خورشیدی در تهران درگذشت.

 

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.