تشکیل میز فرهنگی ایران و ترکمنستان در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

English

۲۸ تیر ۱۴۰۲ | کد خبر : 925
در دیدار سفیر ترکمنستان در ایران با رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مطرح شد

تشکیل میز فرهنگی ایران و ترکمنستان در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

احمد قربان‌اف سفیر ترکمنستان در ایران در رأس یک هیأت دیپلماتیک و فرهنگی با حضور در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با محمود شالویی رئیس انجمن دیدار و گفت و گو کرد.

شالویی در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به سفیر ترکمنستان در ایران گفت: از یک قرن پیش تا کنون انجمن در پاسداشت مفاخر فرهنگی، چاپ آثار آنها و البته در ساخت و مرمت آرامگاه ها و ابنیه تاریخی و فرهنگی ایران فعالیت مستمر و قابل توجهی داشته است.
او اضافه کرد: انجمن در دو سطح ملی و بین المللی به پاسداشت مفاخر علمی، فرهنگی، دینی، ادبی و... اهتمام دارد و تا کنون با بسیاری از کشورهای دوست و همسایه ایران برنامه های مشترک برگزار کرده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که با همکاری مدیران و مسئولان فرهنگی کشور ترکمنستان برنامه های مشترک فرهنگی میان دوکشور از جمله بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی – ترکمن به زودی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شود.
شالویی تأکید کرد: از سال گذشته  در انجمن میز تاجیکستان به پیشنهاد سفیر محترم این کشور دایر شده است و امیدواریم با همکاری سفارت محترم ترکمنستان، میز فرهنگی و هنری این کشور نیز در انجمن تشکیل شود تا مبنایی برای فعالیت های مشترک میان دو کشور ایران و ترکمنستان باشد.
سفیر ترکمنستان در ایران نیز در این دیدار صمیمانه با اشاره به آشنایی قبلی خود با انجمن و فعالیت های آن گفت: همکاری های مشترک میان دو کشور دوست و همسایه یعنی ایران و ترکمنستان را به فال نیک می گیریم، چرا که چهره های مهم و تأثیرگذار فرهنگی و ادبی دو کشور فراوان اند و این مهم می تواند زمینه همکاری های فرهنگی و هنری دو کشور را در عرصه وسیعی فراهم آورد.
او تأکید کرد: کشور ترکمنستان از پیشنهادات انجمن در پاسداشت مفاخر، چاپ آثار مشاهیر فرهنگی و توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی میان دو کشور استقبال می کند و آمادگی دارد فرصت های مشترک در فعالیت های پیش رو را بررسی و اجرائی نماید.
در پایان دیدار، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برخی از آثار منتشر شده از سوی انتشارات انجمن را به سفیر ترکمنستان در ایران اهدا کرد. 
 

. . .

گالری

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.