دوایی؛ طبیبی که حکیم بود

۲۸ آبان ۱۴۰۲ | کد خبر : 2248
در آیین بزرگداشت مقام استاد علم و اخلاق، دکتر منوچهر دوایی مطرح شد:

دوایی؛ طبیبی که حکیم بود

آیین بزرگداشت مقام دکتر منوچهر دوایی چهره ماندگار و استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور و سخنرانی محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی، محمد حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جمع زیادی از استادان و دانشجویان، در تالار امام خمینی(ره) دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی(ره) برگزار شد.

محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ابتدای این مراسم طی سخنانی گفت: نکته مهم در حیات علمی و عملی دکتر دوایی آن است که آن مرحوم، طبیبِ حکیم بود؛ و اگر طبابت با حکمت همراه شود و طبیب از ظاهر به باطن راه پیدا نماید، آن وقت است که فعل او، کارساز و اثر بخش خواهد شد.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: مرحوم دوایی، پزشکی حاذق، اهل طهارت درونی و به تمامی اهل رعایت اخلاق فردی و اجتماعی بود. او نه صرفا طبیب، که حکیمی بود که به خوبی دل های آدمیان را با خود همراه می کرد.
شالویی در پایان گفت: امیدواریم از دانشگاه های پزشکی کشور، چهره های گرانقدری چون دکتر دوایی به جامعه پزشکی ایران وارد شوند و الگوهایی همانند آن مرحوم، حتی به خارج از مرزهای ایران عزیز نیز سرایت نمایند، چرا که با بروز و ظهور جهادگرانی چون دکتر منوچهر دوایی، دردِ درمندان، دوا خواهد شد.

دوایی؛ پزشکِ جامع الاطراف
محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی دومین سخنران این آیین بود. او گفت: مرحوم دکتر دوایی شخصیتی جامع الاطراف بود که به معنی کلمه اخلاق حرفه ایِ پزشکی را در طول حیات طیبه خویش رعایت می نمود.
او اضافه کرد: وقتی به خطبه شریف و نورانی متقینِ امیرمومنان(ع) می نگریم و آن را مورد مداقه قرار می دهیم، متوجه می شویم که یکی از مصادیق، متقین، مرحوم دکتر دوایی بودند. ایشان چهره ای متواضع، خیرخواه و انسان دوست بودند که در طول عمر خود حتی کسانی که به ایشان ظلم نمودند را هم با بزرگواری مورد بخشش و لطف قرار دادند و خود نیز هیچ وقت به بندگان خدا ظلمی روا نداشتند. این مهم در حقیقت حاکی از اخلاق والا، و درجات بالای انسانی ایشان بود.
رئیس سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: به یقین دکتر دوایی یکی از مهمترین الگوهای برجسته ایران برای جامعه پزشکی، خاصه دانشجویان اند که باید همیشه محل توجه و مطمح نظر ما باشند.
شخصیت مومن و خداباورِ دکتر دوایی
در ادامه این جلسه محمد حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنرانی کرد. او در ابتدای سخنان خود گفت: دکتر دوایی عمری دستگیر مردم بود. آنجا که کلاس درس بود، آنجا از دانشجو دستگیری می کرد، آنجا که در خدمت بیمار بود به گونه‌ای دیگر و اگر مواجه با  رنج دیگران بود،  دست روی دست نمی گذاشت، همین سلوک و عمل بود که از وی چهره ای اسطوره ای ساخته بود.
او تصریح کرد: دکتر دوایی مردی مومن بود و از عمق وجودش به خدا باور داشت و هنر وی عمل صالح و خالصانه بود و اینکه از علم و دانش به عنوان ابزاری برای بسط و گسترش سلامتی مردم، استفاده می کرد.

چهره ماندگار عرصه پزشکی ایران
در بخش دیگری از این مراسم نیز علیرضا زالی رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی به ایراد سخن پرداخت گفت: دکتر دوایی، اسوه جامعه پزشکی ایران اند که اخلاق، علم و ادب را توامان در شخصیت خویش به منصه ظهور رسانده بودند.
او افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افتخار دارد که با حضور مرحوم دکتر دوایی، دانشجویان گوناگونی  را در این دانشگاه پرورش و تربیت نموده است که هم اکنون در مقام پزشک، به مردم ایران عزیز خدمت رسانی می کنند.
رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: بلاشک مرحوم دکتر منوچهر دوایی چهره ماندگار عرصه پزشکی ایران است که دانش، شخصیت و جایگاه او تکرار ناپذیر است اما امیدواریم دانشجویان و شاگردان ایشان به بهترین شکل ممکن راه وی را ادامه دهند و در خدمت دردمندان جامعه باشند.

در پایان این آیین، پس از اهدای لوح تقدیر و هدایای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از سوی رئیس انجمن به همسر مرحوم دکتر منوچهر دوایی، نماینده انجمن اسلامی دانشجویان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی متن ارج نامه دانشجویان خطاب به خانواده این پزشکِ فقید را قرائت کرد و در ادامه با حضور استادان و سخنرانان، از کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر منوچهر دوایی که به کوشش «محمد حسن رجبی دوانی» تدوین و از سوی انتشارات انجمن به زیور طبع آراسته شده است، رونمایی شد.

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.