رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در مراسم گرامیداشت پنجاه و دومین سالگرد درگذشت دکتر محمد معین تأکید:

English

۲۴ تیر ۱۴۰۲ | کد خبر : 839

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در مراسم گرامیداشت پنجاه و دومین سالگرد درگذشت دکتر محمد معین تأکید:

ضرورت معرفی دوباره اندیشه و آثار دکتر معین به ایرانیان و جهان پارسی زبان

مراسم گرامیداشت پنجاه و دومین سالگرد درگذشت دکتر محمد معین استاد برجسته زبان و ادب فارسی و مولف فرهنگ لغت پارسی معین با حضور رئیس انجمن مفاخر کشور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، نماینده آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار گیلان، فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه، مهدخت معین فرزند استاد و جمعی از استادان و علاقه مندان به زبان و ادب فارسی در آرامگاه دکتر معین در آستانه‌اشرفیه برگزار شد.
رئیس انجمن مفاخر کشور طی سخنانی در این مراسم گفت: ایران در جهان امروز به فرهنگ و ادب و هنرش شناخته می شود، فرهنگی که نشان از تمدن کهن و دیرینه ما دارد.
او افزود: ایران از دیرباز تاکنون  با زبان شیرین و شیوای پارسی یعنی با شعر و اندیشه فردوسی، حافظ، سعدی، عطار و خیام و  صدها شاعر و نویسنده، ادیب، عالم و فرزانه دیگر در جهان می درخشد.
شالویی زبان و ادبیات فارسی را گوهری گران بها توصیف کرد و ادامه داد: ادیبان ما با لطافت های روحی و روانی ارتباطی تنگاتنگ دارند. اما وقتی یک ادیب به سراغ لغت می رود انتظار این است که او یک لغت نویس باشد چون لغت و واژه، حصر و حصاری را ایجاد می کند که ادیب را در تنگناهای دستوری فرو می برد.
او تصریح کرد: یک ادیب در میان واژه ها و دستورات فرو رفته باید عمرش را فدای آن کند، اما وقتی به سراغ یک ادیب مثل دکتر «محمد معین» می رویم خشکیِ دستوری برای او متصور نیست، چرا که روح لطیف و نظیف و باطن سرشار از عشق و شور، او را بدانجا می کشاند که شرحش بر حافظ یکی از مهمترین و دقیق ترین شرح‌ ها و توصیفات عرفانیست.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: دکتر محمد معین سعی بلیغی در واژه نویسی، فرهنگ نویسی و تبحر و تسلطی فراوان به زبان و ادب فارسی داشت. از اینرو اگر فرهنگ شش جلدی استاد نبود، امکان دسترسی آسان هم برای ما به فرهنگ دهخدا میسر نمی شد.
او در بخش دیگری از سخنان خود از تکمیل و توسعه بنای آرامگاه دکتر محمد معین در آستانه اشرفیه خبر داد و افزود: بنای دکتر معین در آستانه اشرفیه تکمیل و توسعه داده می‌شود.

 شالویی با تأکید بر لزوم تبیین اندیشه‌ها و رهاورد دکتر معین به نسل جوان، اضافه کرد: کشور نیاز به پرورش و تربیت معین‌ها دارد و این افراد فقط نباید در ویترین‌ها باقی بمانند.از اینرو ضرورت دارد که بسترهای فرهنگی و علمی برای تربیت و پرورش مفاخر ادبی و علمی در گیلان بیش از پیش فراهم گردد.
او با اشاره به شخصیت فراملی دکتر معین افزود: شخصیت دکتر معین باید به دنیا شناسانده شود.چرا که ابعاد علمی، فرهنگی و ادبی این مفخر برجسته ایرانی فراوان است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان پیشنهاد کرد که برگزاری جشنواره ادبی و نمایشی در سال آینده برای دکتر معین و آثار او با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و با حمایت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و میزبانی اداره کل ارشاد استان گیلان برپا شود و از وجود کارگردان سرشناسی چون حسین مسافر استانه که خودتعلق به شهر آستانه دارد، به عنوان دبیر این جشنواره بهره گرفته شود.
رضا ثقتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نیز در این مراسم تجلیل از پاسداشت دکتر محمد معین را به مثابه تجلیل از زبان و ادب پارسی دانست و گفت : شهر آستانه‌اشرفیه پایگاه ناموران و بزرگان ایران زمین است که یکی از چهره های تابناک آن مرحوم دکتر معین به شمار می رود. برماست که همواره یاد و نام این بزرگان را پاس بداریم و آثار و اندیشه آنان را به ایرانیان و جهانیان معرفی نماییم.
ابراهیم نجفی نماینده مردم شهرشستان آستانه‌اشرفیه نیز در آین برنامه خواستار برگزاری بزرگداشت دکتر معین به صورت ملی شد و با اشاره به جایگاه معین در سپهر فرهنگی و ادبی ایران از ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درخواست کرد که آرامگاه و جایگاهی درشان دکتر معین در این مجموعه فراهم شود  و موزه و کتابخانه دکتر معین  نیز در این مکان احداث گردد.
در پایان این مراسم نیز، مهدخت معین استاد زبان و ادب فارسی و فرزند دکتر معین ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این این رویداد در آستانه اشرفیه  با ذکر خاطراتی از پدر به  بررسی ، توضیح و معرفی برخی از آثار مهم ادبی و فرهنگی آن مرحوم پرداخت.

 

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.