ضرورت ساده سازی شعر و اندیشه شاعران ایرانی برای ارائه بهتر به نسل جوان

English

۱۱ آبان ۱۴۰۲ | کد خبر : 2135
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در همایش ملی بزرگداشت «ابن یمین فریومدی» عنوان کرد:

ضرورت ساده سازی شعر و اندیشه شاعران ایرانی برای ارائه بهتر به نسل جوان

همایش ملی بزرگداشت «ابن یمین فریومدی» به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با حضور شمار زیادی از مدیران فرهنگی و هنری، استادان زبان و ادب فارسی، دانشجویان و پژوهشگران در سالن اجتماعات پورسینا در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این همایش گفت: اگر اندیشه‌ها و آراء بزرگان دینی، معنوی و علمی ایران همچون «ابن یمین فریومدی» را بهتر بشناسیم و ارائه نماییم، جوانان و نسل جدید ما به سراغ متون، چهره ها و اندیشه های بیگانه نخواهند رفت.

شالویی تصریح کرد : همایش‌های ما باید عاملی برای شناساندن افکار و اندیشه بلند بزرگان ایران باشد تا میراث عظیم گذشتگان به بهترین شکل ممکن به نسل جدید منتقل شود.

وی در پایان با بیان اینکه ساده‌نویسی اشعار و متون ادبی موجب معرفی بهتر و بیشتر شعرا، ادبا و حکما می‌شود، اظهار کرد: مسئولان فرهنگی و پژوهشگران ما باید شرح و توضیح میراث ادبی و فرهنگی ایران را با استفاده از ابزارهای جدید و فعالیت های هنری به زبان روز در آوردند تا اسباب و زمینه‌های آشنایی و پیوستگی فرهنگی در نسل های جدید بیشتر محقق گردد.

اهمیت احیای آرامگاه ابن یمین

در ادامه این رویداد حجت الاسلام عباس امینی امام جمعه شاهرود به ایراد سخن پرداخت گفت: شناساندن افکار و عقاید بزرگان فرهنگی و هنری در قالب برگزاری همایش‌ها و نشست های تخصصی موجب پیشرفت معنوی در جامعه می‌شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه «ابن یمین فریومدی» در زمان خود نیز گمنام بود، ابرازکرد: اگرچه امروز بزرگداشت ابن یمین برگزار می شود، اما ضرورت دارد با مرمت و بازسازی آرامگاه این شخصیت برجسته، نام و یاد او را بیشتر و بهتر زنده نگه داریم، چرا که در دیگر کشورها به گسترش آرامگاه های مفاخر خود اهمیت فراوان می دهند.

حجت الاسلام امینی تأکید کرد: توجه به سرمایه‌های فرهنگی، علمی و معنوی ایران عزیز و ارائه آن به جامعه، در تقویت فکر و عمل جوانان ایران تأثیر قابل توجهی خواهد داشت.

ارائه 50 مقاله به همایش

در بخش دیگری از این رویداد نیز نوید فیروزی دبیر علمی همایش ملی «ابن یمین فریومدی» سخنرانی کرد و گفت:۵۰ مقاله علمی از شهرهای مختلف به دبیرخانه ارسال شده است. و در این راستا دبیرخانه همایش با رعایت موازین علمی و اخلاقی و سپردن داوری به متخصصان حوزه‌های مختلف پژوهش‌های ادبی و تاریخی به بررسی مقالات پرداخت.    

فیروزی با بیان اینکه مقالاتی که زاویه دید تازه‌ای به اشعار و اندیشه «ابن یمین فریومدی» داشتند، امتیازات بالایی کسب کردند، گفت: سه مقاله نخست ، سه مقاله دوم جوایز نقدی دریافت می‌کنند.

پاسداشت ابن یمین پس از بیست سال

فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان هم در این آیین با اشاره به اینکه «ابن یمین فریومدی» از چهره های تابناک ادبی کشور است، گفت: این همایش ملی برای دومین بار پس از ۲۰ سال برگزار می شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به کوشش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سال آینده همایش ملی نکوداشت منوچهری دامغانی نیز در شهرستان دامغان برگزار خواهد شد.

 فرماندار شاهرود نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی و عمرانی صورت گرفته درباره آرامگاه ابن یمین، از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در برگزاری باشکوه بزرگداشت این شاعر و حکیم برجسته ایرانی تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه این رویداد فرهنگی و ادبی نیز جمعی از استادان زبان و ادب فارسی و پژوهشگران ادبی کشور مقالات و سخنرانی های تخصصی خود درباره شعر و اندیشه ابن یمین فریومدی را ارائه کردند و در پایان با حضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، استادان و مدیران فرهنگی استان سمنان، از جمعی از نویسندگانِ مقالات برتر همایش با اهدای لوح تقدیر و جوایز قدردانی شد.

. . .

گالری

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.