عنصر مقاومت با حضور زنان معنا پیدا می‌کند‌

۶ آذر ۱۴۰۲ | کد خبر : 2295
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش بین‌المللی «اشک مریم» گفت:

عنصر مقاومت با حضور زنان معنا پیدا می‌کند‌

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش بین‌المللی اشک مریم که با عنوان روز همبستگی جهانی زنان علیه نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در سالن اجلاس برگزاری شد، گفت: عنصر مقاومت با حضور زنان معنا پیدا می‌کند.

اسماعیلی اضافه کرد: هیچ مقطعی از این تاریخ نسبتا طولانی از نقش‌آفرینی زنان و دختران فلسطینی خالی نبوده است. از دهه ۱۹۲۰ تا کنون مقاومت آکنده از حماسه ایثار زنان قهرمان فلسطینی است.
وی ادامه داد: قطعا هیچ جنبش و نهضتی به نتیجه نمی رسد مگر اینکه همه آحاد به ویژه زنان در کنار جنبش و راهبری آن قرار گیرند که ما نیز آن را در نهضت انقلاب اسلامی شکوهمند خود تجربه کردیم، نهضت امام (ره) در سابقه بیش از ۶۰ ساله‌اش، یکی از مولفه‌های درخشان ایجاد پیروزی، تثبیت رشد و ارتقاء حضور سازنده زنان بوده است.
اسماعیلی افزود: عنصر مقاومت با حضور زنان معنا پیدا می کند و در تمام رخدادهای بزرگ تاریخی حضور زنان حماسه ساز بوده است همانگونه که پیامبر اکرم(ص)رسالت آسمانی خود را با همراهی و پشتیبانی بانوی بزرگی چون حضرت خدیجه پیش برد.
او با اشاره به حماسه دوران دفاع مقدس گفت: در روزهای دفاع مقدس مادران، همسران و خواهران عناصر اصلی پیروزی انقلاب اسلامی بودند چرا که این زنان بودند که مردان را عازم جبهه‌ها می‌کردند. مگر می‌شود مردان نقش‌آفرینی کنند بدون حضور زنان؛ ما این تجربه را در انقلاب اسلامی به خوبی آموختیم.
اسماعیلی افزود: امروز اگر مردم غزه با مقاومت خود، مردم جهان را از میزان مقاومت خود حیرت زده کردند به دلیل حضور زنان در صحنه است.
وی گفت: میراث جاویدان پیامبر موضوع امامت و رهبری جامعه اسلامی و جانفشانی بانوی بی‌نظیر عالم هستی حضرت فاطمه (س) شکل گرفته است.
وزیر فرهنگ اظهار کرد: در روزهای سخت دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی، مادران و زنان عناصر اصلی پیروزی انقلاب اسلامی و مقاومت دفاع مقدس بودند. فرزندان رشید و همسران گرامی‌شان را لباس رزم می‌پوشاندند و عازم میدان‌های جنگ می‌کردند.
وی افزود: تصاویر اعزام رزمندگان دفاع مقدس را از تلویزیون بارها دیدید. جمعیت زنان کنار اتوبوس و قطار جمعیت زنان موج می زد. بخشی از این عزیزان در میدان جنگ حاضر بودند. کم نداریم شهدای خانمی که در صحنه‌های نبرد به شهادت رسیدند. در تمام دوره‌ها، مادران شهدای حرم و امنیت، مگر می‌شود جوانان و مردان یک سرزمین بایستند و مقاومت کنند و در آن مادران و زنان نقش نداشته باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جامعه اسلامی و مکتب امام این درس را به ما داده که هر حرکتی با حضور همزمان مردان و زنان در کنار هم شکل می گیرد و این تجربه را در انقلاب اسلامی به خوبی آموختیم و در مقاومت در منطقه هم با الهام از انقلاب، امام راحل و رهبر انقلاب اسلامی که مقتدرانه پرچم نهضت را بر دوش می‌کشند جایگاه زنان را در مقاومت تبیین می‌کنند.
وزیر فرهنگ اظهار کرد: امروز اگر مردم غزه این طور با مقاومت همه جهان را انگشت به دهن کرده اند با همراهی زنان و مادران غزه است. در این ایام کم نبود تصاویری از نحوه تشییع شهدای غزه. کودکانی که بی جان روی دست مادرشان مانده‌اند. این مادران قهرمان اسوه‌های مقاومت هستند.
اسماعیلی در پایان تأکید کرد: در جمهوری اسلامی بنای تکریم و تعظیم این بزرگان را داریم، برگزاری بزرگداشت خبرنگار شهیده شیرین ابوعاقله در همین زمینه بود.

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.