«فرهت» به ذات موسیقی عشق می ورزد

English

۱۱ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 2593
در آیین بزرگداشت استاد شاهین فرهت عنوان شد:

«فرهت» به ذات موسیقی عشق می ورزد

آیین بزرگداشت استاد شاهین فرهت نوازنده و موسیقی‌دان برجسته کشور با حضور جمع زیادی از استادان، پژوهشگران و علاقمندان به موسیقی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این آیین گفت: انجمن مفتخر است که از گذشته تاکنون آیین‌های مختلف گرامیداشت و پاسداشت اصحاب فکر و فرهنگ ایران را برگزار نموده است. اما در دوره جدید فعالیت‌های این نهاد با سابقه فرهنگی ایران بر آن شده‌ایم که افزون بر بزرگداشت و نکوداشت فرزانگان ادبی، حکمی، عرفانی و... به بزرگان عرصه های هنری و حتی نام آوران ورزشی و سایر افتخار آفرین ایران عزیز نیز توجه بیشتری داشته باشیم. امروز یکی از فرزانگان عرصه هنر ایران، استاد شاهین فرهت هستند که انجمن خرسند است مراسم نکوداشت ایشان را برگزار می‌کند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: موسیقی در اندیشه ادبی ما ایرانیان جایگاه رفیع و ویژه‌ای دارد و به خصوص در اشعار و اندیشه مولوی بازتاب فراوان یافته است؛ همچنین عرفای ما در فقراتی از کلام و اندیشه های خود به موسیقی نیز توجه وافر داشته اند.

اسطوره و اسوه موسیقایی
در ادامه این آیین، داوود گنجه ای عضو شورای عالی خانه موسیقی ایران به ایراد سخن پرداخت و گفت: استاد شاهین فرهت اسطوره و اسوه مهمی در عرصه هنر و موسیقی ایران است. ایشان را از دهه 40 شمسی می شناسم و عاشقانه کارهای او را دوست می دارم. عنصر انسانیت به تمام معنا در شخصیت او تجلی پیدا کرده و از اینروست که وی به بالاترین مراتب کمال انسانی دست یافته است.
گنجه ای تأکید کرد: استاد فرهت با دارابودن مراتب بالای علمی، هنری و اخلاقی همواره در عرصه فرهنگی - هنری ایران و حتی جهان موسیقی تأثیر قابل توجهی داشته است.
عضو شورای عالی خانه موسیقی ایران در بخش پایانی سخنان خود گفت: دکتر شاهین فرهت علاوه بر تسلط بر موسیقی کلاسیک غرب، به موسیقی ایرانی نیز ورود و وقوف فراوان دارد. از اینرو با شنیدن آثار موسیقایی ایشان از جمله سمفونی«دماوند» یا « امام رضا» اوج شکوفایی هنر موسیقایی وی قابل رویت است.

فرهت؛ عاشق ایران، عاشق موسیقی
بهمن نامور مطلق استاد دانشگاه شهید بهشتی، دیگر استاد و سخنران حاضر در این آیین بود. او در ابتدای سخنان خود گفت: استاد فرهت شخصیتی کم نظیر است که توام با آموختن کلام و زبان، موسیقی را نیز آموخت و در این مسیر علاوه بر تعمق در موسیقی کلاسیک غربی، موسیقی ایرانی را نیز به بهترین شکل ممکن فرا گرفت.
او اضافه کرد: دکتر شاهین فرهت عاشق ایران و عاشق موسیقی است. او درباره موسیقی با عشق و علاقه کامل سخن می گوید و هنگامی که از ایران عزیز کلامی را بر زبان جاری    می نماید؛ بیان وی توام با عشق و غرور ملی است.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: فرهت، چهره ای دنیا دیده است و با فرهنگ جهان نیز آشنایی فراوان دارد و با اینکه سال ها در غرب تحصیل و زندگی نموده، ایران را برای سکونت و فعالیت هنری برگزیده است.

آثار موسیقایی فرهت؛ سرشار از احساسات هنری
چهارمین سخنران این جلسه، هومان اسعدی استاد پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. او گفت: استاد فرهت، عشق به ذات موسیقی می ورزد. این مهم حتی در برخی بزرگان عرصه موسیقی نیز کمرنگ است.وی آثار موسیقایی مختلف را به دقت می شنود و از گذشته تا امروز به این امر اهتمام دارد.
او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: صداقت در زبان و بیان از جمله ویژگی های مهم استاد فرهت است. در آثار موسیقایی ایشان نیز این صداقت و شفافیت کاملا به چشم
می خورد.آثار موسیقایی استاد فرهت، ضمن پایبندی به اصول کلاسیک، سرشار از احساسات ظریف هنریِ این استاد برجسته موسیقی است.
اسعدی تصریح کرد: استاد فرهت ضمن تسلط کامل بر چند زبان زنده دنیا، آشنایی عمیقی با فرهنگ و هنر ایران و جهان دارد و همه این ها در ذهن و اندیشه او باهم تنیده شده و تأثیری جوهری بر درون مایه آثار هنری ایشان برجای نهاده است.
در بخش پایانی این آیین نکوداشت نیز استاد شاهین فرهت طی سخنانی ضمن تقدیر از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و اهتمام و کوشش این نهاد بر زنده نگه داشتن شمع وجود مفاخر و مشاهیر ایران گفت: من از کودکی با همت و تشویق پدرم که شخصیتی فرهیخته و هنر دوست بود با موسیقی مأنوس شدم که این انس و الفت تا امروز نیز ادامه دارد. 
او تأکید کرد: من موسیقی را یاد نگرفتم، بلکه به دلیل عشق وافر به موسیقی و حافظه قویِ خدادادی موفق شدم این مسیر را طی کنم و امروز مفتخرم که آثاری را به جامعه موسیقایی ایرانی عرضه نمودم و علاقه مندان و دانشجویان این هنر فاخر را یاری رساندم تا مراحل عالی تحصیلی و پژوهشی را طی نمایند و به عرصه هنر موسیقی در ایران و جهان خدمت نمایند.
در بخش دیگری از این نشست، سامان صادقی و رضا رضوی نوازندگان تار و تنبک به اجرای موسیقی پرداختند و در پایان، لوح تقدیر و نشان زرین انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و هدایایی از سوی مدیرعامل بنیاد رودکی به استاد شاهین فرهت اهدا گردید.
درپایان نیز از اثر حجمی «دست استاد شاهین فرهت»ساخته راما وزیری، هنرمند مجسمه ساز رونمایی شد.
 

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.