مهدی محقق؛ دلباخته حقیقت

۵ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 2563
در آیین نکوداشت دکتر مهدی محقق در شهرستان دامغان مطرح شد؛

مهدی محقق؛ دلباخته حقیقت

آیین نکوداشت دکتر مهدی محقق استاد برجسته ادبیات و حکمت و عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به کوشش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و شورای شهر و شهرداری شهرستان دامغان در سالن منوچهری دامغانیِ موسسه فرهنگی و هنری شهید شاهچراغی این شهرستان با حضور و سخنرانی جمعی استادان حوزه و دانشگاه برگزار شد.

محمود شالویی رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این رویداد گفت: این نکته خیلی مهم است که دامغانی ها قدر استاد محقق را می دانند و نیک آگاهند که این استاد نامدار ریشه در این شهر دارد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: استاد محقق اهل تحقیق و پژوهش و استادی برجسته است که می تواند به مثابه یک الگو برای نسل جوان و جدید مطرح باشد. از اینرو جوانان ما باید با مداقه در زندگی و سلوک ایشان تلاش کنند که روزی به جایگاه و موقعیت بزرگانی چون ایشان دست پیدا کنند.

او اضافه کرد: ضروری است که امروز زندگی نامه بزرگانی چون دکتر محقق را با زبانی ساده به رشته تحریر درآوریم تا جوانان ما با مطالعه آن با جایگاه و اهمیت مفاخر ایران بیشتر و بهتر آشنا شوند.

شالویی تأکید کرد: دکتر محقق از جمله استادانی است که در رشته های مختلف علمی متخصص است از یک سو در زبان و ادب فارسی و از سوی دیگر در حکمت و فلسفه مطالعه و تحقیق فراوان نموده است و هم اکنون نیز منشأ اثر در جامعه علمی و فرهنگی ایران است.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان سخنان خود گفت: مهمترین نیاز انسان شناخت حقیقت است و اگر آدمی «حقیقت» را دریابد، لاجرم بدان دل می بندند. استاد مهدی محقق نیز دلباخته حقیقت است، از اینرو با تحقیق و تألیف آثار گوناگون در عرصه های مختلف کلامی، حکمی، ادبی و عرفانی، میراث عظیمی را به مشتاقان علم و دانشجویان و جویندگان حقیقت ارائه نموده است.  

در بخش های دیگر این آیین، حجت الاسلام محمدحسن رستمیان امام جمعه دامغان، احمد مسجد جامعی قائم مقام دائره المعارف بزرگ اسلامی، علیرضا منوچهریان عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، سلمان ساکت رئیس مرکز آثارِ مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد و حسن قادری عضو شورای شهر دامغان درباره جایگاه و اهمیت دکتر مهدی محقق در سپهر حکمی، کلامی و ادبی ایران و جهان به ایراد سخن پرداختند.

. . .

گالری

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.