پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت گرامی داشت مقام علمی و فرهنگی مختومقلی فراغی

۱۹ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 2628

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت گرامی داشت مقام علمی و فرهنگی مختومقلی فراغی

متن کامل پیام به شرح زیر است:

به تحقیق هویت ایرانی اگرچه قامت رعنای خود را همواره در دیبای زربفت زبان فارسی نمایان ساخته، این مضامین هویتی با زبان اقوام غیور و پاسبانان همواره جسور سرحدات این مرزوبوم نیز خود نمایانده است. کیست که نداند رنگین کمان رنگ رنگ ایران عزیز با حضور اقوام ایرانی تلالو و درخشش می گیرد و نامورانش نقشی جدی در بر کشاندن بیرق پراهتزاز آن داشته اند. 

در این میان عارف و شاعر ایرانی - ترکمنی مختومقلی فراغی از جمله این مردمان به شمار میرود که محتوای هویتی ایران زمین را در ظرف زبانی ترکمنی عیان نموده است. 

وی به مانند فردوسی ،سعدی، مولوی، نظامی و حافظ است که در کلامش ،حکمت ،ادب عرفان و اندیشه های ایران اسلامی شکل میگیرد تا دیوان او متنی باشد برای یادآوری قوم همواره سرفراز ترکمن و زمینه های وحدت بخش ایرانیان را فارغ از مفارقت های صوری و نژاد پرستانه بیان کند. به راستی او میراث داری از تبار شاهنامه مثنوی معنوی و بوستان و گلستان است که چون اینان در سطر سطر اشعارش کلام خداوند کریم سیره و صورت نهفته در احادیث گهربار نبی اکرم (ص) غرور ملی و توجه به خصایص و خصایل ارزشمند انسانی و الهی متجلی است. 

مختومقلی فراغی عمر گرانبهای خود را در مرزهای پرگهر ایران زمین و با هدف تعالی اندیشه های دینی عرفانی و ادبی این سرزمین سپری نموده و جسم خاکی اش را در این خاک مقدس به امانت سپرد. اما شهباز اوج گیر اندیشه هایش اینک در ورای مرزهای جغرافیایی و در سپهر بیکران فرهنگ بال پرواز گشوده و اکنون در ذهن و

زبان دختران و پسران جوانان و کهنسالان علاقه مند و در سنت های آیینی و هنری ایشان نغمه گر است. اینک در آستانه بعثت پیامبر مهربانی و وحدت خرسندیم که آیین بزرگداشت این عارف و شاعر نامی ایرانی ترکمن زبان را به همت دوستداران و اندیشمندان این مرزوبوم برگزار می نماییم از خداوند منان برای روح پرفتوح این عارف و شاعر بلند آوازه علو درجات و برای پاسدارندگان این کهن سرزمین به ویژه مردمان شریف و سرافراز ترکمن و دست اندرکاران این رخداد فرهنگی سربلندی و سرزندگی جاودان آرزومندم.

محمد مهدی اسماعیلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.