پیکر دکتر اسلامی ندوشن در باغ مشاهیر نیشابور به خاک سپرده شد

۴ آذر ۱۴۰۲ | کد خبر : 2288
با حضور پرشمار مردم شهرستان نیشابور؛

پیکر دکتر اسلامی ندوشن در باغ مشاهیر نیشابور به خاک سپرده شد

پیکر استاد محمدعلی اسلامی ندوشن، به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با حضور پرشمار مردم شهرستان نیشابور در باغ مشاهیر این شهرستان به خاک سپرده شد.

بر اساس این خبر در باغ مشاهیر نیشابور، یغمای نیشابوری، فریدون گرایلی، پهلوان یعقوبعلی شورورزی، پرویز مشکاتیان و مشاهیر دیگری نیز به خاک سپرده شده‌اند.
در انتهای مراسم تشییع و خاکسپاری استاد محمدعلی اسلامی ندوشن، وصیت‌نامه وی توسط محمدجواد حق‌شناس به عنوان وکیل خانواده ایشان قرائت شد.
متن وصیت‌نامه استاد به شرح زیر است:
«خواست من است که چون روز محتوم فرار رسد جنازه را از دانشگاه تهران گذرانده به نیشابور انتقال دهند و از آنجا ببرند و در دامنه کوه بینالود به خاک بسپارند. خراسان پرتاریخ‌ترین ایالت ایران است و نیشابور فراکشیده‌ترین شهر ایران. اگر فوت من در خارج از ایران صورت گرفت جنازه به ایران انتقال داده شود.
آنچه از من برجای مانده کتاب‌هاست؛ امتیاز چاپ و تجدید چاپ آن را به نهاد آرامگاه فردوسی واگذار می‌کنم. عواید حاصل از آن‌ها به عنوان حق‌التالیف، صرف گل‌کاری و زیباسازی محوطه آرامگاه و جاده مشهد به توس خواهد شد. امیدوارم که این خواست‌ها به خوبی اجرا شود.از خانواده، همسر، دوستان و خوانندگانم خداحافظی می‌کنم. بر روی گور من علاوه بر اسم، تاریخ تولد، و مرگ، این بیت حافظ نوشته خواهد شد: اگر از پرده برون شد دل من عیب مکن/ شکر ایزد که نه در پرده پندار بماند»
گفتنی است دکتر اسلامی ندوشن وصیت کرده بود که پس از وفات در شهر نیشابور و در جوار آرامگاه عطار و خیام به خاک سپرده شود. با پیگیری ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با مساعدت خانواده آن مرحوم، پیکر این استاد فقید، ۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۲ به ایران بازگردانده شد.

. . .

گالری

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.